بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی چیست؟

جزئیات

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ یکی از شیوه های بازاریابی پربازده است. پنل اس ام اس مهم ترین ابزاری است که این شیوه بازاریابی از آن بهره می برد.

3 آذر 1398
    بازاریابی پیامکی یکی از انواع مختلف روش های بازاریابی است. شما از طریق این نوع بازاریابی، صاحب امکاناتی خواهید شد که به شما کمک می کنند، به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خود برسید. سعی می کنیم از زاویه متفاوتی به این نوع بازاریابی نگاه کنیم و بررسی کنیم تا متوجه بشویم موقعیت بازاریابی پیامکی کجاست.

این شاید اولین سوالی باشد که با شنیدن عبارت بازاریابی پیامکی، در ذهن شما نقش ببندد. بازاریابی پیامکی، یکی از انواع راه های بازاریابی است. همان طور که می دانید بازاریابی به روش های مختلفی صورت می گیرد. یکی از آن ها بازاریابی پیامکی است. این نوع بازاریابی با نام های مختلفی شناخته می شوند؛ از قبیل اس ام اس مارکتینگ، پیامک مارکتینگ، بازاریابی اس ام اسی و غیره.
بازاریابی پیامکی، در واقع پیامک های تبلیغاتی می باشد که ما هر روز تعداد زیادی از آن ها را در تلفن همراه خود دریافت می کنیم. اگر دقت کرده باشید، تقریباً در مورد هر موضوعی، در طول روز این پیامک ها را دریافت می کنیم. 

هدف از این نوع بازاریابی چیست؟ 


هدف از بازاریابی پیامکی، به طور کلی، دقیقاً همان هدفی است که هر نوع بازاریابی، آن را دنبال می کند. تبلیغات در مورد محصول خاصی یا خدمات متنوع، هدف کلی بازاریابی است. حالا، این بازاریابی به روش های مختلفی انجام می گیرد. یکی از آن ها، روش بازاریابی پیامکی است. شاید فکر کنید که این نوع بازاریابی ساده ترین نوع بازاریابی است. در حالی که این طور نیست و اگر به اندازۀ کافی جدی گرفته نشود، نتایج نامطلوبی را در پی خواهد داشت. 


بازاریابی پیامکی چیست
 

بازاریابی پیامکی چطور انجام می شود؟


 اگر بخواهیم محصول خود را از طریق پیامک یا همان اس ام اس تبلیغ کنیم، چکار باید انجام دهیم؟ اگر کمی فکر کنید، متوجه خواهید شد که پروسۀ اس ام اس مارکتینگ بسیار ساده و قابل حدس است. کاملاً درست است. پیامک مارکتینگ پروسۀ پیچیده ای ندارد، ولی جزئیات و قواعدی دارد که اگر رعایت نشود، عواقب خوبی نخواهد داشت. جدای از قواعد و جزئیات این نوع بازاریابی، یکی از مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر نتیجه ای که حاصل خواهد شد، متن پیامک است. در قسمت های بعدی بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.
 

مفهوم بازاریابی پیامکی 


بسیار ساده است. معرفی و تبلیغ یک محصول یا خدمات توسط یک متنی که به تلفن های همراه ارسال می شود. مفهوم بازاریابی پیامکی، همان بازاریابی است که با هدف تبلیغ یک محصول، یک شرکت، یک برند و غیره جهت درآمدزایی ارسال می شود. فقط در اس ام اس مارکتینگ، روش تبلیغات و معرفی متفاوت است. حالا این که چرا عده ای این روش را برای بازاریابی انتخاب می کنند را، باید از خودشان پرسید. ولی مهم ترین دلیل یا دلایل استفاده از بازاریابی پیامکی، ساده بودن، نسبتاً ارزان بودن و فراگیر تر بودن آن است. به ویژه در عصر حاضر که تقریباً همگی دارای تلفن همراه هستند. خیلی از ما، وقتی یک اس ام اس تبلیغاتی دریافت می کنیم، بدون خواندن آن، آن را پاک می کنیم. ولی عده ای هستند که تمام پیامک های تبلیغاتی را می خوانند. عده ای هم قطعاً وجود دارند که دریافت یک نوع پیامک تبلیغاتی برای شان مفید است. چرا که از آن چه که در پیامک، تبلیغ شده است، استفاده می کنند.


هدف بازاریابی پیامکی
 

بررسی کارآیی بازاریابی پیامکی


بازاریابی پیامکی، در میان انواع روش های بازاریابی، یک روش مثبت می تواند باشد. در واقع اگر پیامک مارکتینگ یا همان بازاریابی پیامکی به طرزی صحیح، اصولی و صد البته خلاقانه صورت گیرد، یک روش بسیار مفید و مثبتی می باشد. بازاریابی پیامکی از خیلی جهات، شباهت زیادی به ایمیل مارکتینگ دارد. ولی ویژگی های خاص خود را دارد. برای این که میزان کارآیی بازاریابی پیامکی را ارزیابی کنیم باید به بعضی موارد توجه کنیم. اولین و مهم ترین مورد این است که، بدانیم این نوع بازاریابی چه مزایایی دارد. وقتی از مزایای پیامک مارکتینگ اطلاع داشته باشیم، می توانیم تشخیص دهیم که بازاریابی پیامکی، در چه زمینه هایی مفید و موثر است. در واقع می دانیم که این نوع بازاریابی برای چه مشاغلی مناسب و موثر است.


 

مزایای بازاریابی پیامکی


بازاریابی پیامکی مزایای بسیاری دارد که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم. همه از نقش تلفن های همراه خود خبر داریم. همین طور، تأیید می کنیم که طی شبانه روز کنار ما هستند. بنابراین کدام وسیلۀ ارتباطی به اندازۀ یک گوشی موبایل در دسترس است؟ شما به محض این که پیام تبلیغاتی خود را ارسال کنید، بلافاصله در اختیار مخاطبان شماست. ما که مدام گوشی های همراه را در دست داریم و تمام کارهای روزانه خود را با آن ها انجام می دهیم، به محض رسیدن یک اس ام اس، آن را می خوانیم. پس خود گوشی همراه، یک ابزار مهم و مفید در پیامک مارکتینگ است. مزایای دیگر بازاریابی پیامکی عبارت هستند از:


مزایای بازاریابی پیامکی
 

•    مخاطبین بسیار زیاد و بازاری گسترده 


بازاریابی پیامکی، تمامی افراد در سنین مختلف با سلیقه ها و هدف های مختلف را در بر می گیرد. بنابراین، بازاریابی پیامکی یک بازار هدف بزرگ را در اختیار دارد. از این طریق، شما می توانید پیام خود به هر تعدادی که خواستید، حتی میلیون ها نفر، ارسال کنید. کاملاً واضح است که هر چه طیف مخاطبین شما گسترده تر باشد، احتمال گرفتن نتیجۀ مطلوب و رسیدن به هدفی که به دنبالش هستید، بیشتر می شود. هر کسی با هر سنی و با هر شغلی که دارد، می تواند جزء مخاطبین شما باشد. حتی ساده ترین گوشی ها نیز قابلیت ارسال و دریافت اس ام اس را دارند.
 

•    نقش خلاقیت در بازاریابی پیامکی


بازاریابی پیامکی ویژگی جالب و ویژه ای دارد که شاید در روش های دیگر بازاریابی نتوانید آن را ببینید. در این بازاریابی، نیازی نیست در نوشتن متن تبلیغاتی از قواعد و اصول خاصی پیروی کنید. دست شما کاملاً باز است. متن را به هر شیوه و به سبکی که بخواهید می توانید بنویسید. لزومی ندارد از متن های تبلیغاتی کلیشه ای استفاده کنید. این جاست که خلاقیت شما می تواند معجزه کند. با نوشتن یک متن متفاوت و جذاب می توانید هر کسی را جذب کنید. خودتان را به جای مخاطب قرار دهید. خواندن چه متنی شما را هیجان زده می کند و شما شیفتۀ آن می شوید. از همان سبک استفاده کنید. از واژه هایی که در پیامک های تبلیغاتی به وفور دیده می شوند، پرهیز کنید. نیازی نیست خلاق باشید. به هر میزانی که خلاقیت داشته باشید، باز می توانید تأثیر یک نوشته را بر خوانندۀ آن پیش بینی کنید.


sms marketing
 

•    قابلیت همراهی با روش های دیگر بازاریابی


بازاریابی پیامکی دارای این قابلیت می باشد که می توانید در کنار دیگر روش های بازاریابی، از آن هم استفاده کنید. این قابلیت، موجب می شود تبلیغات شما نه تنها گسترده تر شود، بلکه موثر تر نیز واقع شود. فقط به این موضوع توجه کنید که با این کار، تعداد کسانی که تبلیغات شما را می بینند و دربارۀ آن فکر می کنند، بیشتر می شود.
 

•    سرعت و سهولت بازاریابی پیامکی


بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ، سریع ترین و راحت ترین روش بازاریابی است. اگر با دیگر روش های بازاریابی آشنایی داشته باشید، حتماً از برخی موانع یا پیچیدگی های موجود در آن روش ها آگاه هستید. در حالی که در پیامک مارکتینگ نه تنها هیچ پیچیدگی وجود ندارد، بلکه به ساده ترین راه ممکن انجام می شود. در ضمن، در بین تمامی روش های بازاریابی، بازاریابی پیامکی سریع ترین روش موجود است.


•    آمار و ارقام مستند


بازاریابی پیامکی، اخیراً مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. آماری که از این بررسی حاصل شده است، بسیار جالب است:

از بین تمامی پیامک های تبلیغاتی که ارسال می شود، حدود 98 درصد آن ها خوانده می شود.
وقتی که پیامک های تبلیغاتی ارسال می شوند، 95 درصد آن ها در همان سه دقیقۀ اول خوانده می شود.
حالا با همۀ این توضیحات، اگر از شما بپرسند، بازاریابی پیامکی چیست؟ شما چه جوابی برای گفتن دارید. کلام آخر این که بازاریابی پیامکی را جدی بگیرید.
 

مقاله ها مرتبط